Tästä se lähtee

Mistä saan voimaa ja virtaa uuteen työhön? Miten jaksan taas opetella uudet työtavat?

Tuleva henkilöstösiirto herättää paljon kysymyksiä, tunteet vaihtelevat, jännitys kasvaa ja pelko tulevaisuudesta kulkee rinnalla aina uuden työsopimuksen kirjoittamiseen saakka. Kokemuksestani voin sanoa, että avoimin mielin itseensä luottaen pääsee helpommalla ja tulevasta muutoksesta selviää paremmin.

Jotta me voidaan kehittyä ja nähdä asiat toisin tarvitsemme uudenlaista ajattelua. Kun työvälineet, toimenkuva ja ympäröivä maailma muuttuvat, pitää luonnollisesti myös työntekemisen tapojen muuttua.

Kuva Tyler Franta on Unsplash

Muutos on luopumista

Psykologisen matkan vanhasta uuteen pitäisi saada nykyistä enemmän huomiota henkilöstön siirtyessä uuteen organisaatioon. Työntekijät joutuvat luopumaan asioista, jotka ovat tuoneet turvaa ja tukea ja uuden edessä näitä ei heti ole, ja olo koetaan hyvinkin epävarmaksi.

Käy lukemassa Yritysakatemian Sami Paljun blogi tästä aiheesta.

Kuva JESHOOTS.COM on Unsplash

Muutos on mahdollisuus

Tilisanomat kertoo nykypäivän kirjanpitäjän roolimuutoksesta automaation kehityksen myötä. Suuremmat tilitoimiston kehittävät omia järjestelmiä ja automaatio vapauttaa rutiinityötä asiakkaan konsultointiin. Asiakaskäyttäytyminen ja asiakkaan odotukset ovat myös muuttuneet, johon halutaan vastata roolimuutoksilla enemmän asiantuntijapalvelun suuntaan.

Tässä onkin hieno mahdollisuus laajentaa omaa osaamistasoaan ja saada lisäsisältöä kirjanpitäjän työnkuvaan.

Ammattitaitoa pystyy lisäämään myös työnkierrolla, johon annetaan mahdollisuus omien mieltymystensä mukaan. Eikö olisi hienoa olla asiantuntija kirjanpidossa, palkanlaskennassa, myyntilaskutuksessa, tilinpäätöksessä ja konsernilaskennassa? Henkilökohtainen urapolku haastaa ja motivoi sinua uralla kehittymiseen.

Työnantaja ottaa vastuun työntekijöidensä osaamistasosta ja on todella hienoa, kun koulutuksia järjestetään viikoittain ja suurempiin koulutuskokonaisuuksiinkin kannustetaan osallistumaan. Mahtavaa!

“Poikkeusyksilöt vievät maailmaa eteenpäin, mutta tavalliset ihmiset pitävät sen pystyssä”

Itse olen kokenut ongelmia hyvän perehdytyksen kanssa useimmissa työpaikoissani, mutta ison talon etuna on, että siellä voidaan panostaa perehdytykseen. On tiimikavereita keneltä kysyä neuvoa, ja perehdytys videoita löytyy niin paljon kuin vaan jaksaa ja ehtii katsoa. Yleisesti perehdyttämisestä säädetään työturvallisuuslaissa.

Yrityskaupoilla laajentumista ja kasvua hakeva yritys on yleensä vakavarainen ja tuo turvaa työpaikkojen säilymisessä. ”Ison talon” etuihin voidaan lisätä vielä hyvät työsuhde-edut, toimivat järjestelmät, laadukkaat työvälineet ja -tilat, joustavat- ja liukuvat työajat sekä etätyömahdollisuus.

Kuva Lucian Novosel sivustolla Unsplash “Tämän päivän kirjanpitäjä”

Ei muuta kuin asennetta matkaan ja uutta kohti! Vilpittömästi toivon, että jokainen meistä voisi työhistoriansa aikana saada kokea edes kerran työyhteisön, jossa arvostetaan, kunnioitetaan ja luotetaan työntekijöihin.

 

Kiitos mielenkiinnostasi,

ja lisää Mahis -projektista projektin blogissa ja Facebookissa.

Anu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *