Henkilöstöstä henkilöksi

Herätyskello soi. Tuttu musiikki helisee pimeydessä. En edes avaa silmiä vaan tökkään torkkunappia. Ei ihan vielä. On pimeää. Pimeää vaikka avaan silmät. On ikävä kesää, lämpöä ja valoa. Jaksoi ihan eri tavalla silloin. Oli eri työkin. Kello soi taas. En halua herätä. Puristan silmät kiinni ja vedän peittoa korville. Toinen torkku. Tiedän että voin torkuttaa kolmesti, neljästi jos en syö aamupalaa ja viidesti jos meikkaan junamatkalla. On vaikea aamu jotenkin..

Lopulta vääntäydyn ylös ja menen vessaan. Peilistä tuijottaa takaisin peikko jolla on mustaakin mustemmat silmänaluset. Itkettää. En halua mennä töihin. Miten tuosta peikosta saa asiakaspalvelijan näköisen ja oloisen? Tarvitaan taikatemppu.. Pakko jaksaa tsempata. Ei ole enää montaa työvuoroa jäljellä vapaisiin. Lasken ihan. Kolme tämä mukaan lukien. Tosin viime viikolla oli sama homma. Sitten joku sairastui ja tarvittiin paikkaajaa. Mikä päivä nyt edes on? Perjantai? Monesko? Joulukuu jo? Minne katosi marraskuu?

Nopealla laskemisella 18pv putkeen töitä.. Viime kuun tuntisaldo oli 240h ja minuutit päälle.

Ei mikään ihme jos väsyttää ja itkettää. Pakkohan sitä on joskus levätä. Kolme päivää enää. Pakko jaksaa.

Puhelin soi. ”Heippa, tiedän että sulla on vapaata tällöin, mutta tarvitaan kipeästi apua, voitko jeesata? Ei mene kuin muutama tunti..”  Lupaudun tietysti. Enhän osaa sanoa ei. Pitäisi opetella mutta entäs jos eivät sitten enää soitakaan? Mistä minä töitä sitten saan? Kämppäkaverin firmakin meni nurin. Ei ole vara valita tai valittaa. Henkilöstövuokrausyrityksen listoilla ollessa mikään ei ole niin varmaa kuin epävarmaa.

Tuosta joulukuusta on nyt reilu 10 vuotta aikaa. Kun tammikuu koitti, jäin sairaslomalle puoleksi vuodeksi. En kyennyt edes menemään kauppaan kun väsytti. Ei jaksanut. Oli ylivoimaista jopa jutella kavereille. Parasta oli kotona. Yksin. Hiljaisuudessa. Omassa surussa. Ura baarimestarina haihtui mielestä tuon puolen vuoden aikana. Enää ei kiinnostanut uusimmat drinkkitrendit eikä molekyylibiologia, itsensä kehittämisestä ja uuden oppimisesta puhumattakaan. Musiikki oli kauhistus. Edes radiota ei pystynyt kuuntelemaan. Paras ystävä oli oma sänky ja lapsuuden nalletoveri.

Silloin en tiennyt rajojani enkä myöskään osannut hakea apua. Ajattelin että minussa on jotain vikaa. Edelleenkään en kuuntele musiikkia kotona. Hiljaisuus on parasta mitä tiedän. Pelkällä sisulla ja elämänhalulla nousin ylös ja jatkoin eteenpäin. Burn out. Sanana kuulostaa kaukaiselta ja hienolta, melkein utopistiselta supinalta ystäväjoukossa ”sillä oli burn out” ja päälle hienovarainen hymynkare. Eihän sellaista olekaan. Tai jos on niin se on hienojen ihmisten tauti. Ei köyhällä ole siihen vara.

Kaksi kuukautta vajaalla 300h työtunneilla oli liikaa minulle. Työehtosopimus määrittelee työtunnit ja lepoajat. Henkilöstövuokrausfirmojen on nykyisin noudatettava samoja lakeja mutta tuolloin kymmenen vuotta takaperin, sait tehdä niin paljon kun vain pystyit. Yritykset kirjoittivat ”nolla” sopimuksia ja vaikka kuun alussa et tiennyt onko töitä ollenkaan, saatoit kuun lopussa huomata tehneesi reilusti ylitöitä, tunti tunnista, koska nollasopimus. Mistään vuorosta ei voinut oikeastaan kieltäytyä koska et tiennyt onko se ainoa mitä tarjotaan. Pompit pallona sinne tänne, tehden kaikkea mahdollista. Positiivisena puolena, opin integroitumaan nopeasti ja kehityin ammatissani aivan uudelle tasolle. Oman jaksamisen kustannuksella tosin. Onneksi nyt on parempi työterveyshuolto. Nykyään on myös ”vara” sairastaa jos siltä tuntuu. Ja jos ei oma ammatti enää maistu niin aina voi uudelleen kouluttautua. Kukaan ei katso kieroon vaan erilaista osaamista, varsinkin matkailualalla, arvostetaan entistä enemmän. Aina on mahdollisuus löytää tie eteenpäin kohti uusia haasteita ja päivittää omaa osaamista.

Kuvat; Tryggve Lith

Inspiraation lähteenä Matkailututkimuksen lukukirja. Veijola, S. 2013

TALOUSASIAT FOR DUMMIES 

Oli kiireinen alkuilta ravintolassa ja olin täyttämässä tiskin hyllyjä myytävillä tuotteilla. Varaston hyllyt loistivat tyhjyydellään ja koitin nopeasti miettiä: mitä tuotteita voin korvata toisella? Mikä näistä vähäisistä tuotteista olisi kannattavin viedä myyntiin ensimmäisenä? Suurimpana kysymyksenä kuitenkin, miten tässä näin on käynyt?  

Ilta saavutti loppuaan, ja olin ajautunut tiiviiseen keskusteluun kollegani kanssa varaston sekä myytävien tuotteiden tilanteesta, kun esimiehemme saapuu paikalle. Hän oli kuullut keskustelumme, ja kuin enemmänkin lohduttaakseen itseään, hän vastasi: ”Jos oman kotisi jääkaappi on tyhjä, mistä se johtuu? A. joko et ole käynyt kaupassa, tai B. sinulla ei ole rahaa ostaa sinne mitään.” Hän virnisti, ja käveli pois. Silloin ymmärsin mistä oli kyse. Yksinkertaista! Ravintolan taloudellinen tilanne oli heikko. Miten en ollut tajunnut tätä? 

Vaikka markkinointi onkin yksi tärkeistä osista menestyvän liikeidea kasvattamisessa, ei se takaa lopullista taloudellista turvaa. Vaikka ravintolassa kävi väkeä ja paikka vaikutti, ei nyt uransa huipulla olevalta, mutta hyvin toimivalta ja markkinoidulta, en ollut ottanut rivimiehenä huomioon lainkaan muita kuluja, joita ravintolassa voisi olla ja joilla on suuri vaikutus koko taloudelliseen tilaan. 

Suurimpana vaikuttajana muuttuvat kustannukset (Mukut), joihin voisi lukea vaikkapa työntekijöiden palkat. Yhtä suuri vaikuttaja on kiinteät kustannuket (Kikut)joista mainitakseni korot sekä tilavuokra (Pälli, 9-10). 

Yrityksen kannattavuus määritellään loogisesti; tuotto on oltava kustannuksia suurempi. Mutta miten tähän tilaan päästään ja miten siinä pysytään? Yksinkertainen ja maalaisjärjellä ajateltu muistilista voisi olla seuraavanlainen:  

  1. Nosta myynti hintaa 
  1. Lisää myynti määrää 
  1. Alenna MuKuja tai KiKuja 

Kun yritys on saatu niin sanotusti ”oikeille raiteille” eli kannattavaksi liiketoimeksi, on seuraavana vuorossa katteiden laskentaa, tuloslaskentaa, työntekijöiden työaikojen seuranta, inventaarioita ja muita toimia joilla voidaan varmistaa että yritys pysyy myös jatkossakin kannattavana. 

Vaikka taloudellinen tasapainoilu voi olla haastavaa, ei aloittelevan yrittäjän kannata kuitenkaan pelästyä. Nykyään on olemassa helpottavia tekijöitä, joilla voi estää joutumisen kassakriisiin. Sellaisina apuina voi pitää esimerkiksi asiakkaiden pitk maksuaikoja, sekä laskujen myymistä perintäfirmoille.

Yrityksen toiminnan kehittäminen kannattaa olla kuitenkin hyvin suunniteltua ja turvattua. Tapahtuuko se puhtaasti tulorahoituksella vai onko tarpeen ottaa esimerkiksi lainaa? Tämä riippuu tietysti yrityksen taloudellisesta tilanteesta ja siitä kuinka vakaalla pohjalla yritys on. Mielestäni kuitenkin perusajatuksena on hyvä pitää seuraavaa: yrityksen kehittämiseen kannattaa ottaa rahoitusta, jos tulorahoitus ei riitä. Kehittäminen ei ole se juttu, josta tinkiä. Rahoituksen saa esimerkiksi pankista tai vaikka katusoitannalla. 

 

Kysyin MP-yhtymä oy:n omistajalta, Matti Puraselta, mitä eri mahdollisuuksia yrityksellä on rahoituksen keräämiseen ja mitä hyviä/huonoja puolia niissä on? Näin hän vastasi: 

 

Rahoitusmallit ovat parantuneet viimeisen 10 vuoden aikana hurjasti! Ensimmäinen alkuvaiheen rahoitus on kuitenkin helppo saada esimerkiksi finnveralta , joka antaa takauksia pankille, joka myöntää puolestaan lainan. Finnverasta saa helposti ”halpaa rahaa”, mutta huonoksi puoleksi sanoisin, että jos yritys kaatuu, vastaat siitä henkilökohtaisella omaisuudellasi.  

Omarahoitus on suppeampaa, ja harvalla on pääomaa laittaa omasta pussista yhtä paljon, kun pankilla. Hyvä puoli on se, että se on kustannuksiltaan halvempaa, sekä yrityksen kaatuessa menetät vain omat rahasi, et jää kenellekään velkaa. Sua vain vituttaa.  

Pääoma sijoittajat puolestaan ostavat yrityksestäsi osuuden ja sijoittavat rahaa sisään (kuin lainaa)Tämä rahoitusmuoto antaa enemmän rahaa ja erityyppisillä ehdoilla kuin vaikka pankki. Huono puoli on se, että joutuu antamaan valtaa muille Joukko/vertaus lainassa kulut ovat korkeita, mutta rahaa saa helposti. Usein talouden kehittäminen on monen tekijöiden summa. Suosin itse eri rahoitusmuotojen kombinaatiota, koostetaan rahoitus monesta lähteestä.

Menestyvän liikeyrityksen talouden tilanteen kartoittaminen, tehostaminen, ylläpitäminen ja seuranta on selvästikin monisäikeistä puuhaaOnneksi apunasi on monia työkaluja, joiden avulla tästä sumasta voit selvitä ainakin hiukan helpommin.  Esimerkiksi   Katelaskuri, tuloslaskuri, inventaarion työkalu ja apuja saa myös työvuorosuunnitteluun.

Kun perusasiat on saatu kuntoon, sitten ei tarvitse muuta kuin vain tasapainoilla aatteiden, muuttuvien ajanjaksojen, erilaisten persoonien sekä yhteiskunnan ja sen muutosten kanssa. Helppoa kuin heinänteko! 

 

LÄHTEET 

Pälli, P. 2019. Talouden hallinta, 9-10. Muuttuvat kustannukset, Kiinteät kustannukset. PowerPoint. Viitattu 10.10.2019 https://moodle.eoppimispalvelut.fi/pluginfile.php/484857/mod_resource/content/1/Talouden%20hallinta%20K%2019%20220319.pdf 

Kuvat: FLICR

Kuva markkinointivälineenä

Minä ihailen ihmisiä, joilla on visio ja jotka työskentelevät toteuttaakseen sen. Ihan sama mikä se visio on laatuaan tai kuinka suuri se on, intohimo tekee siitä erityisen. Intohimo vaikuttaa, saa aikaan sekä antaa jotain jälkipolville. Kautta aikojen, suurin vaikuttaja on ollut kuva. Jo egyptiläiset tiesivät sanonnan ”yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa” ja heidän kirjoituksensa onkin hieroglyfistä

Sanotaan että yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Sen voima on siis suurempi kuin voi yksi ihminen kuvitella, niin hyvässä kuin pahassakin. Hyvä kuva voi joko nostaa tai laskea yrityksen markkina-arvoa. Hyvän kuvan määritelmä on kuitenkin yhtä vakaa kuin kuun valo sumuisena yönä. 

Edellisessä postauksessa jo mainitsin ohimennen sosiaalisen median eräänä markkinakanavana. Sosiaaliseksi mediaksi voidaan lukea mikä tahansa verkkoviestintäympäristö ja suurimmat vaikuttajat sillä alueella ovat facebook ja instagram. Nämä kanavat tukeutuvat nimenomaan valokuvien voimaan. Mitä kaikkea pitääkään ottaa huomioon, jotta päästään julkaisemaan valokuva markkinointimateriaalina ja luomaan mielikuvaa potentiaaliselle asiakkaalle? 

Kolme suurinta työkalua markkinoinnin saralla ovat segmentointi, targetointi ja positiointi. Tämä on yös niin kutsuttu STP-malli. Työkaluja suositellaan käytettäväksi juuri tuossa järjestyksessä ja huomioon ottaen koko kolminaisuuden. Ilman isää ei voi olla poikaa ja ilman segmentointia ei voi olla targetointia. Jos tahtoo menestyä, täytyy myös olla positiotu

Harmillisesti useimmat unohtavat segmentoinnin tärkeyden. Markkinoiden kartoittaminen yleisesti ja kohdentamisen puuttuminen on valitettava ongelma useilla tahoilla. Ei tiedetä oikein mitä myydään, joten myydään vähän kaikkea ja samalla syödään omasta tuotosta iso osa pois. Uskon että tiedämme kaikki ainakin yhden tällaisen yrityksen.

Markkinoinnissa sisältöjen pitää tukea ja edistää yrityksen liiketoimintaa” 

”Tosielämän pitäisi olla lähtökohtana somesisällössä” 

Tosielämään ei kuitenkaan kannata keskittyä liikaa. Sisällön on oltava yleisien normien rajoissa ja seurattava asiakasprofiilia. Jokainen yrittäjä tietää parhaiten millaista asiakaskuntaa tavoittelee ja millainen kuva juuri siihen asiakasjoukkoon sopisi. Mitä he kaipaavat elämäänsä? Millaisen lupauksen kuva antaa? 

Kuva myy, koska siinä on sisältöä. Sisältö on se mitä asiakkaat yleensä hakevat tavalla tai toisella.  Sisältömarkkinointi on useimman pienyrittäjän oljenkorsi sekä pelastusrengas. Pelastaako se koko yrityksen, sen kertoo vain numerot mitkä jäävät viivan alle.