Tässä artikkelissa paneudun vertailemaan eri somekanavia, niiden ominaispiireitä ja miettimään millaisen sisällön tuottamiseen ne sopivat parhaiten. Edellisessä artikkelissa asiakaspersoonani oli Kaisa Kausisisustaja ja nyt tarkastelenkin kuinka hyvin case-yrityksen, Koti&Onni, somekanavat toimivat Kaisan tapaiselle asiakkaalle.
Somekanavat yleisesti
Vertailun helpottamiseksi teen tässä ensin lyhyen katsauksen eri somekanaviin ja niiden erityispiirteisiin:
- Facebook: Facebook on käyttäjämäärältään suurin some. Se on oiva kanava uusien asiakkaiden hankintaan sekä vanhojen sitouttamiseen. Facebook soveltuu erityisesti kuluttajille. Sisällöt voivat olla tekstejä, kuvia tai videoita. Tyyli pohjautuu enemmän yrityksen omaan tyyliin kuin mihinkään Facebookin antamaan raamiin.
- Instagram: kuvien tuottajan paratiisi. Instagramin idea perustuu nimenomaan kuviin vaikka toki niihin voi lisätä kuvatekstejä. Instagramia voikin ajatella eräänlaisena näyteikkunana yritykselle, ja tarkoituksena enemmänkin houkutella asiakkaita kuin toimia varsinaisena myyntirajapintana.
- Youtube: videopalvelu Youtube on hyvä kanava esim. oppaiden tekemiseen, brändin näkyvyyden lisäämiseen ja asiantuntijaksi profiloitumiseen. Youtube on enemmän nuorten ja nuorien aikuisten kanava (omat, n. 70-vuotiaat vanhempani tosin käyttävät oikeastaan vain Youtubea – hyvä he! Heille Youtube on kuin televisio, josta voi valita mitä katsoa
)
- Twitter: on mikroblogipalvelu, jossa käyttäjät voivat “tviitata” max. 280 merkkiä pitkiä tekstejä. Itse pidän sitä lähinnä globaalina tekstiviestipalveluna. Käyttäjät voivat siis lähettää ja vastaanottaa toisten käyttäjien tviittejä. Voit valita ketä seuraat. Yllättävää, että Twitter on saavuttanut suuren suosion maiden päämiesten ja muiden merkittävien henkilöiden keskuudessa. (Veljelläni on Twitterissä yli 1100 seuraajaa, eikä hän edes ymmärrä miksi
)
- LinkedIn: tuttavallisemmin “Linkkari” on verkostoitumispalvelu. Siellä kohtaavat niin asiantuntijat kuin rekrytoijat ja työnhakijatkin. Linkkarissa ei ole tarkoituksena haalia kavereita vaan verkostoitua nimenomaan oman alansa osaajiin ja laajentaa siten omaa asiantuntijuuttaan ja ammattimaisuuttaan.
- Pinterest: on Instagramin pikkusisko. Toimintaidea on samantapainen kuin Instagramilla. Pinterest on jostain syystä erityisesti opiskelijoiden, opettajien, äitien ja bloggaajien suosiossa. Se onkin yhdenlainen inspiraation lähde, jossa voit koota oman kansion ja palata niihin myöhemmin. Yrityksen näkökulmasta Pinterest lisää tunnettuutta ja voi vauhdittaa myyntiä.
Koti&Onni
Koti&Onni on sisustusliike Rovaniemen ydinkeskustassa. Liikkeen taustalla on Levin Rauta Oy, vuodesta 1992 toiminut lappilainen perheyritys. Koti&Onnin tuotevalikoimassa on monia tunnettuja tuotemerkkejä kuten Vallila, Fanni K ja Svanefors. Koti&Onnin tuotevalikoima löytyy myös Levin Raudan kanssa yhteisestä verkkokaupasta. Yritykseltä löytyy Facebook-sivut ja Instagram-tili. Sisällöltään molemmat kanavat ovat hyvin samanlaisia: esitellään tuotteita, inspiroidaan mainoskuvilla, markkinoidaan tarjouksia, tehdään tutuksi myymälää ja henkilökuntaa… Kuvat ja videot on pyritty tekemään ammattimaisesti, mikä korostaa yrityksen asiantuntijuutta alallaan.
Mielestäni yrityksen valitsemat somekanavat ovat juuri sopivia yrityksen tarkoituksiin. Kolmanneksi vaihtoehdoksi lisäisin Pinterestin, juurikin visuaalisista syistä. Sisällön tuottoa on selvästi mietitty, paitsi siltä osin, miten sisällön saisi eroamaan muiden sisustusliikkeiden somekanavista. Yritys luottaa selvästi myymiensä tuotemerkkien vetovoimaan ja haluaakin osaltaan lisätä juuri niiden tunnettuutta. Yritys on ottanut hyvin huomioon ajankohtaisen koronan aiheuttaman poikkeustilanteen ja esittelee Instagram story:ssa verkkopalveluaan ja kotiinkuljetuspalvelua.
Ostaisiko Kaisa somen perusteella?
Kaisan tapaiselle sisustajalle yrityksen somekanavat ovat juuri sopivat. Kaisa istuskelee mielellään sohvallaan somea selaillen, mahdollisesti inspiroituen yrityksen somekuvista, ja mahdollisesti päätyy lopulta verkkokauppaan tilaamaan tuotteita. Kaisa tykkää siitä, että voisi halutessaan käydä kivijalkaliikkeessä hypistelemässä tuotteita mutta voi toisaalta tehdä ostopäätöksiä jo pelkästään verkossa näkemänsä perusteella. Kanavat tavoittavat varmasti paljon Kaisan tyylisiä asiakkaita. Koska kanavien sisältö on hyvin pitkälti samankaltaista ja julkaiseminen tapahtuu samalla tiheydellä, Kaisa varmasti näkee kummassa kanavassa tahansa itselleen mielenkiintoista sisältöä.
Yhteenvetona todettakoon, että sisustusliikkeille jotka pelaavat paljolti visuaalisuuden varassa Facebook, Instagram, Youtube ja Pinterest ovat parhaita somekanavia markkinointiin.