Se tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Olen aina kuvitellut, ettei minun unelmatyötäni ole olemassa, mutta on se ja sille on olemassa jopa nimikin! Pidän sen tässä vaiheessa vielä salaisuutena. Aloittelevalla yrittäjällä ei ole varaa jakaa ässiään hihasta ennen kuin täyskäsi on omassa kourassa.
Samoihin aikoihin kun sain tämän kuningasidean, tuli sopivasti tietoon tuleva webinaari kevytyrittäjyydestä. Pelkkää sattumaako? En usko. Sen sijaan uskon, että näin on tarkoitettu.
Haasteet harjoittelussa
Kuten olen aiemmin kirjoittanutkin, ei digimarkkinoinnin harjoittelu ole mennyt osaltani ihan odotetusti. Suurimmat haasteet ovat liittyneet siihen, että työtehtäväni ovat poikkoilleet alussa vähän liiankin kanssa. Oma fokus katosi siinä sekoilussa. Sitten kun raamit asettuivat paikoilleen, tuli motivaatio-ongelma. Tehtävä ei todellakaan ollut ominta osaamistani enkä (aluksi) nähnyt mitään järkeä lähteä kehittämään osaamistani tehtävän parissa, jollaisia tuskin tulen koskaan tekemään työkseni.
Matkan varrella kuitenkin opin näkemään ne mahdollisuudet mitä tässä uuden oppiminen toisi tullessaan. Ymmärryksen lisääntyminen on avannut silmiäni kaikelle mahdolliselle ja mahdottomuudelle.
Toinen suuri haaste harjoittelun aikana on ollut ohjaamisen ja tuen tarpeen kohtaamattomuus. Olen aktiivisesti kysynyt, kun on ollut kysyttävää. Jossain vaiheessa tuli vain tunne, että vaikka kuinka menisin eteenpäin, se ei auttaisi minua pääsemään perille. Ja tunne osui tälläkin kertaa oikeaan.
Vihdoin oikeaan suuntaan?
Ahaa-elämys olisi ollut valmis viemään minut vaikka tähtiin, jos olisi ollut mahdollisuus tarttua härkää sarvista heti. Nyt ajatus on kypsynyt taustalla ja olen tehnyt määrätietoisesti töitä, jotta jonain päivänä voi ottaa sen rohkean askeleen eteenpäin ja hypätä yrittäjän saappaisiin. Koska haluan kuitenkin tietyllä tapaa pelata varman päälle, lähden kokeilemaan siipiäni kevytyrittäjänä.
Onneksi kevyyrittäjille on paljon erilaisia tukipalveluja. Webinaarin tulee pitämään Matti Jääskeläinen Omapaja Oy:stä. Toinen hyvin mielenkiintoinen vaihtoehto on Ukko.fi, joka oli minulle aiemmin jo nimenä tuttu.
Unelmatyöni kevytyrittäjänä – ei hullumpi ajatus. Vielä on paljon selvitettävää, mitä kaikkia haasteita tielleni asettuneekaan. Mutta se on varmaa, että nyt olen polulla, jolta en tule eksymään.