Yrityskaupan onnistuneelle integraatiolle luodaan pohja hyvällä haltuunottosuunnitelmalla. Integraation suunnittelua ei voi aloittaa liian aikaisin yrityskauppaprosessin aikana. Mitä aikaisemmassa vaiheessa aloitat suunnittelun, sitä parempi.
Olisi suurta tyhmyyttä jättää haltuunottosuunnitelma tekemättä. Näin kuitenkin edelleenkin tapahtuu. Tällaisessa tapauksessa ostajan tulisi kysyä itseltään, pitäisikö kauppaa tehdä ollenkaan? Suunnitelman tekemättä jättäminen vaarantaa koko haltuunottoprosessin onnistuminen. Jos se prosessi ei onnistu, ei onnistu koko yrityskauppa.
Haltuunottosuunnitelmalla valmistaudutaan siihen tilanteeseen, jolloin haltuunottovaihe kauppakirjan allekirjoittamisen jälkeen alkaa. Tämän vaiheen onnistuneelle lopputulokselle luodaan pohja ja edellytykset hyvällä suunnitteluilla.
Mitä pitäisi ottaa siis huomioon yrityskaupan haltuunottosuunnitelmassa?

Haltuunottosuunnittelua voi tehdä vaikka ruutupaperille. Tärkeintä, että tekee. Kuva Unsplash / Glenn Carstens
Ensinnäkin aloitus. Aloita niin pian kuin suinkin mahdollista, mielellään jo tutustumisvaiheessa. Ei nyt sata lasissa heti, mutta vähitellen. Kun mietit integroitavia kohteita hallintoa, myyntiä, markkinointia, tietojärjestelmiä, tuotantoa, hankintaa ja logistiikkaa, ymmärrät heti, ettei ilman kunnollista ja huolellista suunnittelua yhdistyminen voi onnistua. Mikäli onnistuisi, sinulla oli parempi onni kuin Hannu Hanhella.
Yleensä on ostokohteen tarkastusprosessissa (due diligence) keskitystään taloudellisiin, verotuksellisiin ja sopimusteknisiin kysymyksiin. Yhdessä kasvuun -projekti on halunnut nostaa yrityskaupan onnistumisen kannalta henkilöstön näkökulman korostetusti esille. Tämä blogi keskittyy henkilöstön näkökulmaan haltuunottosuunnitelmassa. Henkilöstö on se lopulta se pääoma, joka yrityksellä on. Tämä vuoksi korostan HR due diligencen tekemistä. Henkilöstöön liittyvät riskit kannattaa kartoittaa siis jo yrityskauppaprosessin alkuvaiheessa. Tämä kuuluu hyvään ja laadukkaaseen yrityskaupan haltuunottosuunnitelmaan.
HR due diligence koostuu seuraavista vaiheista
- Henkilöstökartoitus
Tehdään yksikertaisesti lista, joka pitää sisällään työsuhteisiin liittyvät sopimukset ja velvoitteet.
- Eläkkeet ja sosiaaliturva
Erikseen on syytä käydä läpi, millaisia eläkejärjestelyjä on mahdollisesti tehty. Tämä koskee yleensä avainhenkilöitä. Pyritään selvittämään, sitooko sopimukset jatkossa myös yrityskaupan ostajaa. Lisäksi selvitetään osa-aikaeläkkeellä olevat henkilöt, mahdollisia kuntoutuspalveluja tarvitsevat sekä työkyvyttömyyseläkkeelle jääneet henkilöt ja mahdollisesti jäävät henkilöt. Näin saadaan selvyyttä tulevista mahdollista kustannuksista.
- Henkilöstön osaaminen
Viime kädessähän yrityskaupassa ostetaan osaamista. Tässä kohdassa kartoitetaan työntekijöiden tehtäväkuvat, osaamisesta tehdään osaamismatriisi. Huomio kannattaa kiinnittää huomiota avainhenkilöiden osaamiseen ja sitoutumisen tasoon. Avainhenkilöiden osaaminen pysyminen vaikuttaa olennaisesti yrityskaupan onnistumiseen.
- Avainhenkilöiden kartoitus
Tässä on tarkoitus selvittää, keitä avainhenkilöt ovat ja miten heidän kanssaan tulisi menetellä. Olisi hyvä saada jo tässä vaiheessa selville, ketkä avainhenkilöistä eivät ole jäämässä taloon. Näin voidaan parantaa integraatioon valmistautumista. Tarkka ostaja näkee muitakin kuin vain johtavassa asemassa olevia henkilöitä avainhenkilöinä.
- Yrityskulttuuri, HR-järjestelmät
Organisaation tuleva rakenne kannatta käydä alustavasti läpi, ainakin ajatustasolla sekä pohtia niihin sisältyviä riskejä. Arvioidaan HR-tietojärjestelmät riskien näkökulmasta
Tässäkin asiassa pätee vanha viisaus, hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. On huomattavasti helpompaan siirtyä yrityskaupan haltuunottovaiheeseen, kun hyvät pohjat on luotu. Kukaan ei lähden sotaan ilman suunnitelmaan. Parhaat strategiat tuottavat parhaimmat tulokset. Haltuunottosuunnitelman luomalla pienennät huomattavasti riskejä yrityskaupassa ja luot paremmat mahdollisuudet onnistumiselle.
Reijo
Lähteet
Kasvuun yritysostolla: https://shop.almatalent.fi/kasvuun-yritysostolla-onnistu-yrityskaupassa?gclid=EAIaIQobChMIsoTFvfPx6AIVCamaCh3HhghrEAAYASAAEgI-1_D_BwE
Bonnier Pro: Henkilöstö ja Talous ja rahoitus http://www.bonnierpro.fi/fi