
Tässä olisi nyt elämäni ensimmäinen blogi kirjoitus tulossa. Jos tästä sattuu joku innostumaan niin ei ehkä ole viimeinen. Kirjoittajan eli minun nimeni on Joonas Hakala 22 vuotias poika Rovaniemeltä. Rovaniemelle olen muuttanut vuonna 1999 Muoniosta. Alun syrjähyppyä ja Oulussa parin vuoden asumista lukuunottamatta olen asunut koko ikäni Rovaniemellä. Mielestäni Rovaniemi on todella viihtyisä paikka. Rovaniemellä on muun muassa mahtavat liikunta- ja ulkoilumahdollisuudet. Tällä hetkellä opiskelen toista vuotta liiketaloutta Lapin Ammattikorkeakoulussa. Koulun lisäksi harrastan jalkapalloa ja myös valmennan Rovaniemi Unitedin juniori joukkuetta.
Nyt siirrytään itse pääaiheeseen eli projektiin. Kuulun projektiin nimeltä YritysostoExpertit, johon kuuluu minun lisäkseni 3 kuvitteellista henkilöä. Muutaman mutkan kautta ajauduin suorittamaan projektikurssin itsenäisesti. Olen tietenkin myös projektiryhmämme projektipäällikkö tietyistä syistä. 😀 Projektia on ollut hiukan haastavaa viedä mielestäni eteenpäin, koska itse on joutunut keksimään ja suunnittelemaan kaiken tässä projektissa. Näistä haasteista kuitenkin ollaan selvitty ja koko ajan päästy porskuttamaan eteenpäin kohti kurssin loppua! Meidän tavoitteemme on saada projektista toimiva työkalu yritysostoprosessin läpikäynnin tueksi. Pyrimme myös antamaan seuraajillemme ja lukijoillemme mahdollisimman hyvät lähtökohdat ja tietotaidot yritysostoon,sen suunnitteluun, toteutukseen ja läpivientiin. Toinen päätavoitteemme on saada näkyvyyttä projektillemme. Näkyvyyttä pyrimme saamaan olemalla todella aktiivisia ja tekokkaita sosiaalisessa mediassa muun muassa Instagramissa, Twitterissä, Facebookissa, Snapchatissa ja Youtubessa. Näkyvyyttä pyrimme myös sosiaalisen median lisäksi saamaan sillä, että projektiryhmämme jäsenet puhuvat projektistamme perheilleen,tutuilleen ja ystävilleen.
Projektin keskeisin aihe on mielestäni ryhmätyöskentely. Eli sitä, miten ryhmän jäsenet tulevat toimeen toistensa kanssa. Ryhmätyöskentelyn päädyin valitsemaan sen takia, koska ilman ryhmätyöskentelyä ja hyvää ryhmähenkeä ei projektista tule yhtään mitään. Projekti vaatii toimiakseen hyvän yhteishengen, lisäksi luottamusta toisia kohtaan ja toisten arvostamista ryhmän kesken. Niin kuin sanotaan, “hyvästä tuotteesta ei tule ikinä hittiä, jos sen asioita ei ole ajamassa hyvä ryhmä”. Mielestäni hyvä ryhmähenki on jokaisen yrityksen niin kuin projektin vankin tukipilari. Hyvässä ryhmässä pitää olla erilaisia henkilöitä eri tehtävissä. Jäsenillä pitää olla erilaista osaamista, jotka täydentävät ja tukevat toinen toisiaan saadakseen parhaan mahdollisen lopputuloksen. Ryhmäytyminen on elintärkeää tehdä heti alussa ja mahdollisimman tehokkaasti. Näin ollen saamme projektin mahdollisimman nopeasti raiteilleen ja ryhmän puhaltamaan niin sanotusti yhteen hiileen. Hyvän yhteishengen luontiin on useita eri keinoja, muun muassa yhteiset illanvietot hauskan tekemisen parissa. Olen myös oppinut, että hyvää ryhmähenkeä pitää vaalia läpi koko projektin. Tämä on mielestäni myös jokaisen ryhmän jäsenen tehtävä. Hyvää ryhmähenkeä on hyvä ilmaista siten, että autetaan ja kannustetaan toinen toisiamme niin siinä hyötyy itsekkin. Samaa projektiahan tässä tehdään kaikki ja havitellaan mahdollisimman hyvää lopputulosta.
Itse olen ensimmäistä kertaa projektimme projektipäällikkö vaikka koen, että en ole projektipäällikkö tyyppinen henkilö. Tapanani on yleensä hieman tarkkailla ja seurata sivusta ryhmän toimintaa ja sitten liittyä keskusteluun, kun minulla on siihen jotain järkevää sanottavaa. Lopullisen päätösten ja ratkaisujen teossa ryhmässä olen mielestäni huono. Positiiviseksi yllätykseksi olen kuitenkin huomannut, että olen hyvin selvinnyt kaikista projektin eri tehtävistä, muun muassa suunnittelusta, aikataulutuksesta ja kaikista projektin järjestelyistä. Tällä hetkellä tuntuu todella siltä, että projekti porskuttaa koko ajan kovalla vauhdilla kohti maalia. Koen kuitenkin, että minulla on vielä paljon opittavaa johtajana olosta ja projektissa työskentelyssä varsinkin projektipäällikkönä olosta. Luottavaisin mielin kuitenkin lähden viemään projektia kohti loppua ja sen suorittamista. Lähdetään kokeilemaan kaikki erilaisia ja uusia asioita niin siinä me opimme ja kehitymme!
Kiitos, että jaksoit lukea blogiani. Seuraava blogi kirjoitus tulossa piakkoin. Toivottavasti blogini herätti mielenkiintoa niin jaksatte seuraavankin blogi kirjoituksen käydä lukemassa. 😉
Kiitos vaivannäöstä!

