Select Page
Skip to main content
Table of Contents
< All Topics
Print

Tallenteiden jakaminen Moodlessa

Kaikki ZOOM -tallenteet tallentuvat Kaltura-videonjakopalveluun. Kaltura on integroitu Moodleen, jotta tallenteiden jakelu opiskelijoille olisi mahdollisimman yksinkertaista. Kun olet lopettanut ZOOM -tallennuksen, siirtyy tallenne Kalturaan ja se aloittaa videon valmistelun. Kun video on valmis, saat siitä tiedon sähköpostiisi. Aikaa videon valmistumiseen kuluu yleensä noin tallennetun istunnon keston ajan.

6.1 tallenteen lisääminen

Kun haluat jakaa videon opiskelijoille, kirjaudu Moodlen työtilaan ja laitaa Muokkaustila päälle.

Valitse haluamaasi kohtaan Lisää Aktiviteetti tai aineisto ja valitse Kaltura video aineisto.

Anna aktiviteetille kuvaava nimi, joka auttaa opiskelijoita löytämään ZOOM-tallenteet Moodlen työtilasta. Hyvä nimi on esim: 23.2.2022 Kalturakoulutus

Valitse seuraavaksi Lisää Media -painike. 

Sinulle aukeaa näkymä Kaltura palveluusi. My Media -välilehdellä on mm. sinun ZOOM-tallenteesi. Etsi se tallenne, jonka haluat jakaa kyseiselle opiskelijaryhmälle ja valitse Embed-painike (tämä saattaa kestää hetken aikaa!)

Hyväksy lopuksi Tallenna ja palaa työtilaan -painikkeella.