ZOOM -kokouksen aloittaminen ja kokouskutsut
Kirjaudu https://eoppimispalvelut.zoom.us/signin ja käynnistä Meetings-välilehdeltä haluamasi ZOOM-kokous.

Voit käynnistää kokouksen Start painikkeella ja kutsua osallistujia kun olet liittynyt kokoukseen
Koska olet asentanut aiemmassa vaiheessa ZOOM:n omalle tietokoneellesi kysyy tietokoneesi todennäköisesti, sallitaanko ZOOM:n avaaminen (kysymysikkunan teksti voi vaihdella selainohjelmasta riippuen). Hyväksy avaaminen.

Valitse “Join with Computer Audio”. Mikäli et halua tätä valintaikkunaa tulevaisuudessa, valitse myös “Automatically join audio by…”.

Osallistujalistan alareunasta Host-roolissa oleva henkilö voi kutsua tilaan osallistujia Invite-painikkeen avulla.
Siitä avautuu uusi ikkuna, mistä Default Email -valinnalla oletussähköpostiohjelmaan kopioituu vakiomuotoinen kutsuviesti. Kutsujan ei tarvitse täyttää kuin sähköpostiosoite ja lähettää kutsu vastaanottajalle.
