Esiintyjät

Tältä välilehdeltä löytyvät lyhyet esittelyt helmikuussa 2024 opopäivillä esiintyvistä puhujista ja luennoitsijoista. 

Esko Valtaoja

Avaruustähtitieteen emeritusprofessori

” Emme edelleenkään tiedä, minne me tai maailmankaikkeus matkaamme, mutta ei ole mitään syytä olla taittamatta taivalta iloisin mielin”.
Esko Valtaoja on pohjoisen poika. Syntymäpaikka oli Kemi. Esko valmistui ylioppilaaksi Sodankylän lukiosta vuonna 1969. Syyskuun neljäntenä päivänä vuonna 1969 Esko nousi itku kurkussa bussiin Sodankylän linja-autoasemalla ja lähti etelään opiskelemaan tähtitiedettä. Etelään hän sitten valitettavasti joutui jäämäänkin. Vanhemmat lähettelivät hänelle paketteja, joissa oli kuivaporoa ja Lapin ruskaa.

Esko Valtaoja on tähtitieteen emeritusprofessori Turun yliopistosta, entinen Tuorlan observatorion johtaja, taidegallerian apulainen, ja Sodankylän observatorion entinen kesätyöntekijä. Hän on arvostettu tieteentekijä ja myös kiitetty tieteellisen tiedon popularisoija. Tämän myötä hän onkin suomalaisten suosikkitutkija: vuosina 2013, 2016 ja 2019 hänet nimettiin merkittävimmäksi elossa olevaksi suomalaiseksi tieteentekijäksi Tieteen tiedotus ry:n tilaamissa Tiedebarometri-kyselyissä.
Esko Valtaoja on myös tuottelias kirjailija ja saanut toiminnastaan myös tunnustusta. Valtaoja on saanut mm. Tieto-Finlandian, Valtion Tiedonjulkistamispalkinnon, Lauri Jäntin palkinnon, Väinö Voipio -palkinnon, Mensan palkinnon, Sokrates-palkinnon, ja kahdesti Vuoden Kristillinen Kirja -palkinnon.

” Elämme paremmassa maailmassa kuin koskaan” Eri ihmisiä motivoivat eri asia. Eskoa motivoi hillitön uteliaisuus. ” On hirmuisen paljon asioita, joista olisi mukava tietää enemmän. Ei voi olla lukematta ja asioita selvittämättä”
Esko Valtaoja Tiedonjano – Striimattu YouTube kanavan haastattelu 2022

Ihminen voi lähteä Lapista mutta Lappi ei lähde ihmisestä. Kemin kaupungin täyttäessä 150 vuotta 5. maaliskuuta 2019 Esko sai sinne nimikkokadun. Valtaojankatu vihittiin käyttöön 14. lokakuuta 2021. Vuonna 2023 kadunpätkä saatiin päällystettyäkin.

Jaana Kettunen

Tutkimusprofessori (Koulutuksen tutkimuslaitos JYU), ohjausalan maailman järjestön (IAEVG) puheenjohtaja

 

Jaana Kettunen on syntynyt ja kasvanut Torniossa, Ruotsin rajan kupeessa. Hän on kansainvälisesti tunnettu ja arvostettu ohjausalan tutkija, joka työskentelee elinikäisen ohjauksen tutkimusprofessorina Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksessa. Hän on keskittynyt tutkimuksissaan elinikäisen ohjauksen toimintapolitiikkaan, monialaisten palvelujärjestelyjen kehittämiseen ja arviointiin sekä erityisesti tieto- ja viestintäteknologian ohjauskäytön edistämiseen. Tieto- ja viestintäteknologian ohjauskäyttöön keskittyneessä tutkimuksessaan Kettunen on tarkastellut erityisesti sen roolia ohjausjärjestelyissä, ohjaajien ammattikäytännöissä ja tarvittavaa osaamista ohjauspalveluissa. Hän on aktiivisesti edistänyt tutkimustulosten hyödynnettävyyttä käytännössä. Kettusella on sekä merkittäviä kansallisia ja kansainvälisiä ohjausalan asiantuntijatehtäviä, että laaja kansainvälinen yhteistyöverkosto. Näihin on liittynyt toimeksiantoja sekä julkaisuja yhteistyössä Euroopan komission, EU:n ammatillisen koulutuksen kehittämiskeskuksen, Euroopan koulutussäätiön, OECDn, ILOn ja Unesco kanssa. Kettunen on ohjausalan maailmanjärjestön (IAEVG) puheenjohtaja.