1. Kemi, HEKO-pilotti
Ennakoi-hankkeen ensimmäinen pilotti käynnistyi vuoden 2024 alussa Kemissä Hyvinvointia edistävinä kotikäynteinä (HEKO). HEKO-käynnit (1. käynti) toteutettiin 75-vuotta täyttäville kemiläisille, jotka eivät vielä ole sosiaali- ja terveyspalveluiden piirissä. Käynnit toteutettiin yhteistyössä Lapin ammattikorkeakoulun geronomi- ja terveydenhoitajaopiskelijoiden sekä Lapin hyvinvointialueen (Lapha) kanssa. Kotikäyntejä toteutui yhteensä 49 ja käynneillä toteutettiin toimintakyvyn arviointi (HEKO-mittari) sekä annetiin neuvontaa ja ohjausta liikuntaan ja ravitsemukseen sekä tietoa alueen ikääntyneille suunnatuista palveluista.
HEKO-käynnin vastaanottaneilla oli halutessaan mahdollisuus ottaa vastaan toinen kotikäynti (2. käynti), jossa toteutettiin tarkempi tasapainon mittaus hyödyntäen Ainone Balance® –sovellusta. Ainone Balance® -sovellus on kehitetty tasapainon mittaamisen ja ihmisen toimintakyvyn muutosten havaitsemisen tueksi (https://ainone.eu/fi/). Lisäksi 2. käynnillä ohjattiin tasapainon ja lihasvoiman kotiharjoitteita. (KÄVELY-KEVYM-A4-16-netti.pdf (voimaavanhuuteen.fi), Tasapaino taitavaksi (ikainstituutti.fi). Osalle ikääntyneistä ohjattiin lisäksi itsenäistä tasapainoharjoittelua kotiin saatavan YetiMini-laitteen avulla. Kahden kuukauden harjoittelujakson jälkeen toteutettiin 3.kotikäynti, jolloin toimintakykymittaukset toistettiin vaikuttavuuden arvioimiseksi.
Keväällä 2025 HEKO-pilotti toteutettiin uudelleen. Pilotti sisälsi perinteisen 1.HEKO-käynnin ja seuranta-, palaute- ja kehittämistilaisuden. 1.HEKO-käynnillä ohjattiin OnniTV – OnniTV ja sen hyödyntäminen aktiivisuuden lisäämisessä. Seurantatilaisuudessa toimintakyky arvioitiin uudelleen vaikuttavuuden arvioimiseksi. Tilaisuudessa selvitettiin myös osallistujien kokemuksia pilotista ja OnniTV:n hyödyntämisestä. Lisäksi osallistujilla oli mahdollisuus vaikuttaa ennakoivien toimien kehittämiseen. Tilaisuus toteutettiin yhteistyössä Ennakoi-hankkeen ja OnniTV:n kanssa.
Hyvinvointia edistävät kotikäynnit (HEKO)
Hyvinvointia edistäviä kotikäyntejä (HEKO) on oppilaitosyhteistyönä toteutettu Kemissä vuodesta 2010 lähtien. Ennakoi-hankkeessa pyritään edelleen kehittämään kotikäyntien sisältöä ja toteutusta teknologisia ratkaisuja hyödyntäen.
HEKO-käynneillä on tavoitteena tukea ikäihmisten osallisuutta, voimavaroja ja kotona asumista. Hyvinvointia, itsenäistä suoriutumista arjessa ja toimintakykyä tuetaan puuttumalla riittävän ajoissa toimintakyvyn heikkenemiseen tai heikkenemisen riskitekijöihin. Varhaisella puuttumisella ja laaja-alaisella toimintakykyä ylläpitävällä ja tukevalla toiminnalla voidaan ennaltaehkäistä ongelmien syntymistä ja mahdollistetaan itsenäinen, turvallinen ja elämänlaatua parantava ikääntyminen. HEKO-käynnillä ikääntyneelle tehdään toimintakyvyn arviointi sekä tasapainon ja lihasvoiman mittaukset. Lisäksi annetaan annetaan neuvontaa ja ohajusta liikuntaan ja ravitsemukseen sekä tietoa erilaisista ikääntyneille suunnatuista palveluista sekä ohjataan tarvittaviin palveluihin tilanteen niin vaatiessa.
Hyvinvointia edistävistä palveluista on säädetty laissa Ikääntyneen väestön toimintakyvyn tukemisesta sekä iäkkäiden sosiaali- ja terveyspalveluista. Lisäksi ikääntyvien hyvinvointia edistävien palveluiden toteuttamista tukee laatusuositus Aktiivisen ja toimintakykyisen ikääntymisen ja kestävien palvelujen turvaamiseksi vuosille 2024–2027. Hyvinvointialueiden ja kuntien velvollisuus on yhteistyössä järjestää ikääntyneen väestön hyvinvointia, terveyttä, toimintakykyä ja itsenäistä suoriutumista tukevia toimia. Lisäksi velvollisuutena on järjestää terveystarkastuksia, vastaanottoja ja kotikäyntejä erityisesti heille, joiden elinoloihin tai elämäntilanteeseen liittyy palveluntarvetta lisääviä riskitekijöitä.
Hyvinvointia edistäviin palveluihin on sisällytettävä
- Hyvinvoinnin ja terveellisten elämäntapojen edistäminen sekä sairauksiin, tapaturmiin ja onnettomuuksien ehkäisyyn tähtäävä ohjaus.
- Terveyden ja toimintakyvyn heikkenemistä aiheutuvien sosiaalisten ja terveydellisten ongelmien tunnistaminen ja niihin liittyvä varhainen tuki.
- Sosiaalihuoltoa ja muuta sosiaaliturvaa koskeva ohjaus.
- Sairaanhoitoa, monialaista kuntoutusta ja turvallista lääkehoitoa koskeva ohjaus.
- Ohjaus kunnissa ja hyvinvointialueilla tarjolla olevien hyvinvointia, terveyttä, toimintakykyä ja itsenäistä suoriutumista edistävien palvelujen käyttöön.