Google on hyvä hakuväline – mutta se ei aina riitä. Tiedonhakutaitojaan voi harjoittaa kuten muitakin taitoja. Kirjastot ja oppimiskeskukset sekä niiden www-sivut antavat hyviä ohjeita ja välineitä entistä edistyneempään tiedonhakuun. Tiedonhaun oppaita on koottu mm. Kemi-Tornion kirjasto- ja tietopalvelun sivuille.
Jos tarvitset tietoa vaikka olemassa olevista sähköisistä oppimateriaaleista, mistäpä silloin etsit? Nelli-portaalista löytyy mm. vapaasti verkossa käytettäviä e-kirjoja, e-lehtiä, sanakirjoja ja tietosanakirjoja. Verkosta löytyy myös tietosanakirjoja vaikkapa yksittäisten termien tarkistamiseen, kuten Fakta -tietosanakirjapalvelu, jossa on myös englannin ja ruotsin sanakirjat sekä mm. kuvagalleria ja tietopelejä (eli nettioppimisen ei tarvitse olla myöskään tylsää). Kannattaa myös käyttää hiukan aikaa lähdekritiikin pohtimiseen tietoja etsiessään.
Lisää vinkkejä tehokkaaseen etsimiseen ja verkkoresurssien käyttöön Lappian Wikissä sekä Tietokoneet kaikille-projektin blogissa.