Nykyihminen on vaeltanut maapallolla jo reilut 200 000 vuotta. Sinä aikana tuo luomakunnan kruunu, ravintoketjun huipentuma, on kehitellyt mitä erilaisempia tapoja kommunikoida lajitovereidensa kanssa. Kommunikointi on lähtenyt hyvin pienistä askelista, ja oletettavasti ensimmäiset diskuteeraukset käytiin puukepakoiden kanssa ja sen jälkeen ollaan opittu vähän enemmän ja monipuolisempia tapoja. Vuosia kului ja paljon ehti kengänpohjia kulua ennekuin keksittiin iLinc, tuo kommunikaation oiva väline.
iLincissä voi diskuteerata oikein sydämensä kyllyydestä, mutta se pieni puuttuva palanen, pieni sirpale, mitä on kaivattu lähes yhtä paljon kuin kupillista mustaa kahvia aamuisin. Tämä pieni työkalu, Polling, joka on vain odottanut omaa aikaansa tulla esiin uudelleen monien vaiherikkaiden tapahtuminen jälkeen, on jälleen käytettävissä.
Joillekin se voi olla vähän outo ja joillekin jopa ehkä pelottavakin uusi ominaisuus, mutta ei hätää. Ei se ole uusi, se on vanha, mutta se on vain ollut vähän lomailemassa.
Mitä sillä voi sitten tehdä, niin se on vähän sama asia kuin iLincin feedbäkki, mutta vain tuhat kertaa parempi eli sillä voidaan kysyä opiskelijoilta vapaavalintaisia asioita. Kysymykset eivät lopu kesken, koska vuorenhaltija (opettaja) voi tehdä niitä lisää. Tällä voidaan pitää vaikka pikapikatesti, tai järjestää äänestystä tai mitä tahansa.
Kuinka ja miten (pikaopas salamavauhdilla)
Polling käynnistetään työkaluriviltä Poll ja sittenpäs päästään kirjoittamaan jo kysymystä ja alapuolella on kohdat vastauksille. Näin meillä on jo ensimmäinen kysymys valmis ja aikaa on mennyt vain muutama kymmenen sekuntia. Edes kapselikeitin ei ole näin helppokäyttöinen.
Lisää kysymyksiä voit tehdä Add a Question linkistä
Kun kysymykset ovat valmiina, niin ne kannattaa tallentaa oikean reunan linkistä ”Save to content list”
Tämän jälkeen (kun olet käynyt ulkona luokasta) kysely löytyy Contentista ja voit sen käynnistää milloin tahansa ja esittää kysymyksesi opiskelijoiden nähtäville. Kysymykset kannattaa toki tehdä hyvissä ajoin ennen tuntia.
Kun käynnistä kyselyn niin opiskelijoiden silmien eteen tulee esittämäsi kysymykset ja opiskelijat voivat sohia hiirellä vastaukset toivon mukaan oikeisiin pallukoihin.
Opettajannäkymässä voi tuloksia jakaa opiskelijoiden nähtäville tai opettaja voi katsoa myös kuka vastasi mitä, jolloin opettaja voi merkitä omaan muistiinsa tietävät ja tietämättömät.
Kyselytyökalu ei korvaa missään mielessä Moodlea, mutta tämä tuo sopivan pikkulisän arkipäiväiselle iLinc-tunnille, jolloin opettaja saa taas yhden lisätoiminnon aktivoida opiskelijoita tunnilla.
Kyselemisiin, Sakari ”Zag” Rousu




One reply on “Saanko mie kysyä?”
Niin, tämähän on todella mielenkiintoinen työkalu. Sillä oikeastaan voi rakentaa jonkin iLinckerran opetusrungon kokonaan asettamalla osallistujille eteen 10 tai 15 kysymystä tai väittämää käsiteltävien asioiden ympäriltä ja jokainen saa vastata tietämyksellään/tuntemuksellaan. Tämän jälkeen voidaan keskustella eri vastausvaihtoehdoista.
Raportinkin noista vastauksista voi ottaa (opettaja) päiväkohtaisesti, jos vaikka haluaa arvioinneissa käyttää hyväkseen…