Categories
eOppimiskeskus iLinc

Apua ääniongelmiin yhdellä vilkaisulla

Uusi lukuvuosi on aloitettu uusilla etä- ja verkko-opetuksen välineillä. Moodle ja iLinc ovat päivittyneet uusiin versioihin. Muistutuksena vielä iLinc 11 version uudistuksista olevan esityksen löydät täältä.

Aiempaan kokemukseen verraten, uudessa iLincissä on ollut vähemmän ääniongelmia kuin aiemmin. Ehkä yhtenä “syyllisenä” on ollut uudistunut Audio Wizard, jonka ulkomuoto ja toiminnallisuus ovat muuttuneet huomattavasti. Nimikin sille on muutettu ja se on nykyään Audio Settings. Tämän videon kautta pääset opiskelemaan Audio Settingsin käyttöä.

Joskus äänten toimimattomuus ei ole iLincistä kiinni, vaan jokin Windowsin asetuksista on “pielessä”. Siksi loinkin yhden dian, johon on tiivistetty  keskeisimmät asiat miten ääniasetuksia voi omatoimisesti yrittää korjata.  Olkaa hyvä.

[slideshare id=14400806&doc=net-120922140339-phpapp01]

By Marko Mehtälä

AC administrator