Categories
eOppimiskeskus

Ajattelitko mennä Facebookiin? Nyt siellä on tilaa.

Oletko miettinyt Facebookin käyttöönottoa? Älä mieti pitkään, koska kohta olet yhtä ulkona kuin olematta siellä 🙂 Pako Facebookista on siis alkanut?

Tiedotusvälineistä on kantautunut viestiä, että Facebook olisi menettämässä asiakkaitaan. Varsinkin nuoret käyttäjät ovat siirtymässä muihin ympäristöihin. Onko uutisten tueksi jotakin tilastoakin? Päätin vilkaista, miten asian laita on Statcounterin tilastoissa. Onko joukkopako alkanut?

Alla oleva kuva esittää sosiaalisen median käytön kehittymistä Suomessa viimeisen vuoden ajalta. Mukana tilastossa on työasema-, tablet- ja mobiilikäyttö. Kyllä, uutisointi on ollut totuudenmukaista. Facebook on menettänyt viimeisen 5 kuukauden aikana n. 14 % yksikköä käyttäjistään. Nyt siis kannattaa mennä Tumblr palveluun, koska sinne ne entiset FB käyttäjät ovat menneet.

Screen Shot 2014-03-18 at 17.15.17

 

Asiaa kannattaa tarkastella hieman tarkemmin. Mobiilikäyttäjät (siis kännykkäkansa, ei PC tai läppäri tai tablettikäyttäjät) menevät edelleen Facebookiin. Ja vauhdilla. Tämä asia kannattaa ainakin huomioida niiden, jotka suunnittelevat FB:n sisältöä tai markkinointia. Alla oleva kuva esittää sosialisten medioiden käyttöä mobiililaitteilla, siis kännyköillä.

Screen Shot 2014-03-18 at 17.16.20

Näin se maailma muuttuu.

Marko

 

By Marko Mehtälä

AC administrator